Praktyczne wskazówki, prawdziwe przykłady działań oszustów, liczby obrazujące skalę zagrożeń - to tylko niektóre elementy poradnika „#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior!”. Premiera publikacji już dziś, 14 listopada, w Światowy Dzień Seniora.
Cyfryzacja postępuje w zawrotnym tempie, a cyberprzestępstwa stają się coraz większym wyzwaniem, zwłaszcza dla seniorów, którzy nie zawsze wiedzą, jak rozpoznać zagrożenie. Oszuści wykorzystują brak świadomości użytkowników sieci, dlatego ważne, by seniorzy mieli odpowiednie narzędzia i wiedzę, jak skutecznie chronić się przed internetowymi pułapkami.
Trzy instytucje: NASK – Państwowy Instytut Badawczy, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Warszawski Instytut Bankowości połączyły siły przygotowały kompleksowy poradnik „#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior!”.
Dzięki zawartym tam praktycznym wskazówkom i przykładom starsze osoby zyskają wiedzę, która pomoże im bezpiecznie korzystać z internetu i unikać oszustów internetowych. Publikacja poradnika zbiega się z obchodzonym 14 listopada Światowym Dniem Seniora. To doskonała okazja, by zwrócić uwagę na potrzeby i wyzwania, z jakimi mierzą się osoby starsze w dobie wszechobecnego internetu.
„Chcemy, aby święto seniorów było także momentem refleksji nad tym, jak ich wspierać w wyzwaniach związanych z nowymi technologiami. Wierzymy, że nasz poradnik pomoże seniorom z większą śmiałością i poczuciem bezpieczeństwa eksplorować internet. Edukacja cyfrowa chroni przed oszustwami, ale - co równie ważne - daje poczucie niezależności. Dzięki internetowi seniorzy mogą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, mieć łatwy dostęp do informacji, pozostać w kontakcie z bliskimi i korzystać z różnych usług online, bez względu na wiek i stan zdrowia" – zauważa Beata Frankiewicz, specjalistka ds. budowania cyberświadomości w instytucie NASK.
ABC cyberbezpieczeństwa
Poradnik „Halo! Tu cyberbezpieczny Senior!” w przystępny sposób przybliża kluczowe zasady bezpieczeństwa online – od sposobów rozpoznawania oszustw internetowych, przez sprawdzanie autentyczności wiadomości, po dobre praktyki w ochronie danych. Znajdziemy w nim liczne przykłady oraz praktyczne porady, jak dbać o swoje dane w sieci, a także linki do dodatkowych źródeł, które pomogą bezpiecznie korzystać z internetu.
„Takie publikacje są potrzebne, aby uzmysławiać, że przestępcy asymilują się z cyfrowym światem, są tam obecni i czyhają na możliwość dokonania oszustwa, również wymierzonego w osoby starsze. Kolorowe ilustracje w internecie, komunikaty zachęcające do „kliknięcia” powodują, że możemy wejść na stronę stworzoną przez oszusta, który używając różnych sposobów, podszywa się pod kogoś innego. Jego celem jest wyłudzenia od nas danych, bądź nakłonienia do wykonania jakiegoś zadania, np. przelewu. W ten sposób możemy stracić oszczędności całego życia – dodaje asp. Monika Przestrzelska z zespołu prasowego CBZ.
Więcej informacji na bezpiecznymiesiac.pl