Uważaj na publiczną sieć WI-FI !

Bądźmy uważni w trakcie majowych wyjazdów! Publiczna sieć Wi-Fi jest coraz popularniejsza. Niemal każdy użytkownik smartfona z niej korzystał. Szybki rozwój nowych technologii to też czyhające zagrożenia. Przestępcy tworzą fałszywe sieci Wi-Fi!

Wirtualna przestrzeń to szanse, ale też zagrożenia. Na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać w cyberprzestrzeni. Dlatego w ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” powstał cykl krótkich filmów, w których popularni artyści opowiadają jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości.

CHROŃ HASŁO I LOGIN DO BANKU!

„Pamiętaj, jeżeli dzwonią do Ciebie z propozycją kredytu lub pożyczki, zawsze możesz się nie zgodzić. Ale jeżeli pan lub pani z banku poprosi Cię o PIN do Twojej karty albo o zainstalowanie czegoś w Twoim telefonie, to nie z Tobą takie numery. Ty już wiesz, że nie udostępniasz nikomu swoich danych ani telefonu, tak jak kluczy do swojego mieszkania. Nikomu obcemu nigdy nie daj się nabrać metodą na inkasenta, policjanta czy też na pracownika banku” – przestrzega Jerzy Kryszak

Znani polecają inwestowanie. Czy aby na pewno?

Czy kojarzycie reklamy internetowe – najczęściej w formie wywiadów lub rozbudowanych artykułów - w których znani ludzie przekonują, że wzbogacili się dzięki kryptowalutom lub jakimś mechanizmom finansowym, które gwarantują szybki wzrost stanu na koncie? To sfingowane materiały – żadna z osób jakoby reklamujących te cudowne i dostępne dla wybranych narzędzia nie wyraziła zgody na wykorzystanie wizerunku.

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich płatności kartą

Od 18 marca Twoje transakcje kartą będą jeszcze bezpieczniejsze.

Co to dla Ciebie oznacza?

Tak jak dotychczas będziemy monitorować każdą Twoją płatność kartą debetową i/lub kredytową (w zależności od tego, jaką kartę posiadasz), aby sprawdzić, czy nie jest ona oszustwem. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej identyfikować nietypowe transakcje i podejrzane aktywności z użyciem Twojej karty.

W wyniku naszej analizy płatność Twoją kartą może zostać odrzucona, a sama karta czasowo zablokowana.

 

Co w takiej sytuacji?

Cyberoszustwa inwestycyjne - kampania KNF

Cyberoszuści wymyślają nowe sposoby, by ich działania były skuteczne. Ich celem jest pozyskanie danych, na przykład loginów i haseł do bankowości elektronicznej czy danych kart płatniczych, oraz nakłonienie osoby, którą chcą oszukać do wykonywania przelewów na należące do nich rachunki. Schematy swoich działań oszuści dostosowują do aktualnych trendów oraz sytuacji panującej w kraju i na świecie. Oszuści tworzą nowe scenariusze ataków, a także modyfikują te, którymi posługiwali się wcześniej. Jednak u podstaw każdej takiej kampanii, czyli akcji cyberoszustów, leży ten sam cel - wyłudzenie środków finansowych.

6 Lutego - dniem Bezpiecznego Internetu

A Ty, na pewno bezpiecznie korzystasz z internetu? Dziś jest dobra okazja, aby się zatrzymać i przypomnieć sobie jak bezpiecznie bankować.