Ułatwienia dostępu

Nielegalne treści w internecie dotyczące dzieci. Jak szybko zgłosić je w mObywatelu?

W okresie świąteczno-noworocznym kiedy większość Polaków cieszy się rodzinną atmosferą warto pamiętać, że w sieci czyhają niebezpieczeństwa, na przykład niepokojące treści dotyczące dzieci. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że dzięki aplikacji mObywatel można zgłosić treści dotyczące wykorzystywania dzieci, także anonimowo. 

 

Okres świąteczny wzbudza w nas większą empatię, a szczególną uwagę przykładamy do potrzeb naszych dzieci. Chcemy dać im jak najpiękniejsze wspomnienia. Niestety nie wszystkim przyświecają takie intencje. Jeśli ktokolwiek natrafi w Internecie na niepokojące materiały, na których widać na przykład wykorzystywanie dziecka, powinien jak najszybciej je zgłosić. Ministerstwo Cyfryzacji zapewniło proste narzędzie do przesyłania takich zgłoszeń. Jest ono wbudowane w aplikację mObywatel, a dokładnie w usługę Bezpiecznie w sieci. Apelujemy, aby w razie konieczności nie wahać się i korzystać z tego rozwiązania – mówi wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

 

Dlaczego powinno się zgłaszać Nielegalne treści?

Każde zgłoszenie nielegalnych treści przyczynia się do walki z przemocą wobec dzieci w sieci. Jak wynika z danych Dyżurnet.pl, tylko w pierwszym półroczu 2024 roku zarejestrowano 10,3 tys. zgłoszeń dotyczących materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci – to czterokrotnie więcej niż w całym 2023 roku. Wzrost liczby zgłoszeń może wynikać ze zwiększonej świadomości społecznej. Teraz dzięki nowej funkcji w mObywatelu jest to jeszcze łatwiejsze. Każda reakcja może pomóc szybko podjąć działania odpowiednim służbom.

Jak skorzystać z funkcji

Nielegalne treści?

Każdy użytkownik najnowszej wersji aplikacji mObywatel może skorzystać z tej funkcji, jeżeli ma w niej potwierdzoną swoją tożsamość, czyli dodany dokument elektroniczny (na przykład mDowód).

Można to zrobić w 4 prostych krokach:

  1. Wybrać usługę „Bezpiecznie w sieci”, a w niej opcję „Zgłoś incydent” i następnie „Nielegalne treści”.

  2. Podać szczegóły: wprowadzić adres strony zawierającej zgłaszane treści oraz opcjonalnie dodać uwagi lub opisać problem. Jedno zgłoszenie może obejmować maksymalnie cztery strony internetowe.  

  3. Wybrać tryb zgłoszenia: wybrać możliwość zgłoszenia anonimowego lub podać swój e-mail, aby dostawac informację o kolejnych etapach zgłoszenia.

  4. Wysłać zgłoszenie: wystarczy na ostatnim ekranie z podsumowaniem zgłoszenia nacisnąć „Wyślij”.

Jeśli użytkownik wypatrzy więcej niż cztery strony zawierające treści, które w jego ocenie należy zgłosić, może założyć kolejne zgłoszenie i znów postępować zgodnie z opisanymi wyżej krokami.

***

Możliwość zgłaszania nielegalnych treści została wprowadzona do aplikacji mObywatel 8 listopada 2024 roku i obecnie może już z niej korzystać każdy użytkownik. Wystarczy, że ma wersję aplikacji oznaczoną numerem 4.45 lub wyższym (niezależnie od tego, czy korzysta z urządzenia z systemem Android, czy iOS lub iPadOS). Jeśli ktokolwiek ma starszą wersji aplikacji mObywatel, Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do dokonania aktualizacji za pośrednictwem sklepów mobilnych Google Play i App Store.<

Więcej informacji na temat usługi Bezpiecznie w sieci oraz funkcji Nielegalne treści można znaleźć na stronie: info.mObywatel.gov.pl