Okres przedświąteczny to czas pełen pośpiechu, zakupowego szaleństwa i przygotowań. Niestety, jest to również idealna okazja dla oszustów, którzy wykorzystują naszą nieuwagę, aby dokonać kradzieży dokumentów. Konsekwencje takich zdarzeń mogą być bardzo poważne – wyłudzenie kredytów, wynajmowanie nieruchomości czy zakup drogich sprzętów na Twoje dane to tylko niektóre z zagrożeń, które mogą zrujnować nie tylko święta, ale i kolejne miesiące.
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w tym gorącym czasie?
- Minimalizuj ryzyko – zabieraj tylko niezbędne dokumenty. Jeśli nie potrzebujesz dowodu osobistego, paszportu czy karty kredytowej, zostaw je w domu w bezpiecznym miejscu.
- Strzeż się kieszonkowców. W zatłoczonych sklepach, na jarmarkach świątecznych czy w komunikacji miejskiej uważnie obserwuj swoje otoczenie. Trzymaj torebkę blisko ciała, a portfel w trudno dostępnym miejscu.
- Nigdy nie zostawiaj dokumentów na chwilę. Torebka czy plecak pozostawione w wózku na zakupy mogą szybko stać się łupem złodzieja.
- Zareaguj natychmiast w przypadku utraty dokumentów. Jeśli dojdzie do kradzieży lub zgubienia, jak najszybciej je zastrzeż w systemie Dokumenty Zastrzeżone. Dzięki temu Twoje dane będą zabezpieczone, przestępcy nie będą mogli ich wykorzystać do nielegalnych działań.
Co zrobić w przypadku utraty dokumentów?
- Zgubienie dowodu osobistego zgłoś w urzędzie gminy lub przez Internet (potrzebny będzie profil zaufany, certyfikat kwalifikowany lub e-dowód).
- Kradzież dowodu osobistego zgłoś na policji.
- Zgłoś utratę dokumentu również w Oddziale Banku - w placówce lub telefonicznie.Kontakt do wybranej placówki znajdzisz w zakładce kontakt/Placówki i Bankomaty . Kto nie ma rachunku, może iść do banku przyjmującego zastrzeżenia od wszystkich (lista: www.DokumentyZastrzezone.pl). Można także skorzystać z www.bik.pl (jeżeli ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).
- Warto zastrzec swój numer PESEL, żeby nikt nie wykorzystał Twoich danych bez Twojej wiedzy, m.in. do wzięcia kredytu.
- Numer PESEL możesz zastrzec przez Internet w serwisie mObywatel.gov.pl, aplikacji mObywatel lub w dowolnym urzędzie gminy. Zastrzeżenie możesz cofnąć w każdej chwili.
Co zrobić w przypadku utraty karty płatniczej?
Jeśli chcesz zapłacić w sklepie lub planujesz pobrać pieniądze z bankomatu, ale stwierdzasz, że nie masz karty, najpierw …spokojnie sprawdź jeszcze raz. Jeśli jej nie znajdziesz, powinieneś niezwłocznie ją zastrzec.
- Jeżeli karta zginie lub jest podejrzenie, że zginęła koniecznie zgłoś ten fakt w Banku,
- Po zgłoszeniu faktu zaginięcia lub kradzieży karta zostaje zastrzeżona i od tego momentu nie można się nią posługiwać. Nawet gdy zostanie odnaleziona nie można jej ponownie uaktywnić. Oznacza to konieczność złożenia wniosku o wydanie nowej karty. Będzie ona miał inny numer, a także inny PIN.
- Zawsze kontaktuj się z nami w celu wyjaśnienia podejrzanych transakcji.
- Kartę zastrzeżesz dzwoniąc pod : Ogólnopolski System Zastrzegania Kart + 48 828 828 828 lub przez infolinię SGB : z kraju: 800 888 888 i z zagranicy: +48 61 647 28 46
Więcej informacji o Ogólnopolskim Systemie Zastrzegania Kart znajduje się na stronie www.zastrzegam.pl
Co zrobić jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa ?
Jak najszybciej poinformuj dostawcę płatności, czyli bank, w którym prowadzony jest Twój rachunek bądź karta płatnicza. Następnie zgłoś incydent na stronie incydent.cert.pl oraz koniecznie - także na najbliższym komisariacie Policji. Im szybciej zareagujesz, tym większa będzie szansa na odzyskanie pieniędzy, zwłaszcza jeśli dokonywałeś płatności kartą.
Więcej informacji na temat zagrożeń czekających na ciebie w Internecie znajdziesz na pomorski-bs.pl/aktualnosci/bezpieczenstwo.
Jeżeli masz wątpliwości – skontaktuj się osobiście z placówką banku lub zadzwoń do nas na znany Tobie numer telefonu (koniecznie wybierz numer ręcznie, najlepiej korzystając z innego urządzenia). Nasze numery kontaktowe znajdziesz na pomorski-bs.pl//kontakt/placowki-i-bankomaty lub na stronie do logowania sgb24.pl. Zawsze też ręcznie wpisuj pełen adres strony banku w pasku adresu przeglądarki (znajduje się u góry okna z otwartą przeglądarką internetową).
Kontakt z Infolinią SGB:
- 800 88 88 88 (bezpłatne połączenie)
- 61 647 28 46 (z zagranicy; opłata zgoda z taryfą operatora).