„Wakacyjne oferty noclegowe” i bezpieczne rezerwacje

„Wakacyjne oferty noclegowe” i bezpieczne rezerwacje

Wszelkiego rodzaju wyjazdy przeważnie wiążą się z wcześniejszą rezerwacją noclegów. Serwisy rezerwacyjne niejednokrotnie kuszą atrakcyjnymi ofertami, korzystniejszą ceną, możliwością zmiany lub nawet odwołania rezerwacji, a przede wszystkim możliwością przeglądania i porównywania ofert z wielu obiektów. Każdy znajdzie tam coś dla siebie! To wszystko dzięki popularnym aplikacjom lub stronom internetowym, na których możemy bardzo szybko znaleźć wymarzony nocleg w miejscu, które wcześniej wybraliśmy. Co zrobić, żeby korzystać z dostępnych na rynku stron i aplikacji? Wystarczy, że założysz konto, wprowadzisz swoje dane, wykupisz interesującą Cię ofertę i czekasz na dzień wyjazdu! Wszystko wydaje się proste. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, pośpiech – najlepsze oferty momentalnie znikają! – a ucieknie Ci sprzed nosa wymarzony obiekt noclegowy. W takich momentach zapomina się o bezpieczeństwie, wyłącza czujność. Wiedzą o tym przestępcy, szukający sposobów na wyłudzenie danych i pieniędzy.

 

Bezpieczne rezerwacje – o czym należy pamiętać przed dokonaniem rezerwacji?

Serwisy internetowe i aplikacje, które umożliwiają szybkie i wygodne rezerwacje miejsc noclegowych nie zawsze są w pełni bezpieczne dla ich użytkowników. Wykorzystują je przestępcy szukający sposobów na wyłudzenie danych i pieniędzy.

 

Planując wyjazd zwróć uwagę na następujące rzeczy:

 • Czy strona, na której jesteś to oficjalna strona obiektu? Czy istnieją inne strony z tymi samymi zdjęciami, ale innymi informacjami na temat obiektu?
 • Czy dane kontaktowe zgadają się z tymi, które możesz wyszukać na innych stronach oferujących noclegi?
 • Czy można skontaktować się z obiektem np. dzwoniąc na wskazany numer telefonu?
 • Czy miejsce, które chcesz zarezerwować, ma dostępne różne formy płatności – np. płatność na miejscu, zaliczka, płatność gotówką itd.?
 • Czy rezerwację można zmienić lub odwołać?
 • Czy obiekt kontaktuje się z Tobą nie przez stronę rezerwacyjną, a komunikatory internetowe?
 • Czy podczas rezerwacji obiekt wymaga przesłania skanu dokumentu? Czy jest to zgodne z prawem państwa, do którego planujesz wyjazd?

 

Dlaczego dokładna weryfikacja jest tak ważna? W kontekście używania serwisów i platform rezerwacyjnych do najczęstszych oszustw należą:

 • Fałszywe oferty i obiekty noclegowe: oszuści mogą tworzyć fałszywe oferty na stronach rezerwacyjnych, prezentując nierzetelne informacje na temat obiektu lub oferując niższe ceny, aby przyciągnąć klientów. Następnie proszą o płatność poza oficjalną platformą, co może prowadzić do utraty pieniędzy, a rezerwacja, za którą „rzekomo” zapłaciliśmy, nie istnieje.
 • Nieprawdziwe recenzje: Niektórzy oszuści mogą manipulować recenzjami, aby sprawić, że ich obiekt wydaje się bardziej atrakcyjny niż jest naprawdę. Fałszywe recenzje mogą wprowadzić klientów w błąd, co do jakości usług, a nawet co do istnienia obiektu.

 

Jak się chronić przed działaniami oszustów?

 • Uważaj na reklamy i propozycje wyjątkowych okazji. Zawsze sprawdzaj w pasku przeglądarki adres strony, na jaką zostałaś/-eś przeniesiona/y.
 • Jeżeli korzystasz z serwisu rezerwacyjnego, z dużą ostrożnością traktuj linki, które możesz otrzymać od obiektu, zwłaszcza, gdy wymagają płatności lub zaktualizowania danych karty płatniczej.
 • Nie lekceważ powiadomień i ostrzeżeń, jakie pojawiają się w aplikacji serwisów rezerwacyjnych. Zapoznaj się z ich treścią, a jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, skontaktuj się z obsługą.
 • Uważaj na wiadomości, które są „pilne” i ponaglają do podjęcia określonych działań. Właśnie w taki sposób oszuści wywierają presję i próbują nas oszukać.
 • Zawsze zwracaj uwagę na sposób dokonywania płatności za swoją rezerwację. W wielu przypadkach odbywa się ona na miejscu, przy zameldowaniu. Sprawdź informacje na stronie obiektu i jeśli coś przebiega inaczej niż w opisie, skontaktuj się z serwisem.
 • Upewnij się, czy i w jaki sposób możesz anulować rezerwację, a także czy nie ma żadnych dodatkowych ukrytych opłat.
 • Zawsze dokładnie czytaj powiadomienia, jakie otrzymujesz ze swojego banku, zwłaszcza gdy dotyczą przeprowadzenia określonej transakcji. Dokładnie sprawdzaj też kwotę, na jaką dokonujesz płatności – również w momencie potwierdzania (np. poprzez wiadomość SMS). Jeśli otrzymasz powiadomienie o transakcji, która nie została przez ciebie zlecona, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem.
 • Rozważ korzystanie z wirtualnych kart jednorazowych, przedpłaconych lub portfeli wirtualnych. O tym, jak bezpiecznie z nich korzystać, dowiesz się tutaj.
 • Jeśli otrzymasz wiadomość, która budzi wątpliwości, zgłoś sprawę do administracji serwisu lub bezpośrednio do właściciela obiektu. Dzięki temu ochronisz nie tylko siebie, ale również innych klientów.
 • Jeśli padniesz ofiarą oszustwa i zauważysz, że z Twojego konta zniknęły pieniądze, natychmiast powiadom bank i dowiedz się, czy jest możliwość cofnięcia operacji. Zgłoś sprawę na policję.
 • Wszystkie incydenty związane z bezpieczeństwem online, zgłaszaj do zespołu CERT Polska.