Dlaczego otrzymałeś aneks do swojej umowy kredytu? Unijne przepisy (tzw. rozporządzenie BMR) wymagają, aby banki miały plan na wypadek, gdyby wskaźnik referencyjny, np. WIBOR, przestał być publikowany lub zmienił się jego sposób obliczania. Zgodnie z rozporządzeniem BMR, plany określające działania w przypadku istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego powinny być odzwierciedlone w umowach z klientami. Zapis ten dotyczy wszystkich instytucji, które stosują wskaźniki referencyjne, czyli także naszego banku.
Co to oznacza? Kredytobiorcom, którym w umowie kredytowej brakuje takiego zapisu, proponujemy podpisanie bezpłatnego aneksu. Aneks wprowadza załącznik do umowy zawierający Klauzule Awaryjne, czyli „Zasady postępowania Banku w przypadku czasowego lub trwałego zaprzestania opracowywania Stopy Bazowej lub zmiany metody jej obliczania", które określają, jakie działania podejmiemy, jeśli wskaźnik referencyjny przestanie działać albo zostanie istotnie zmieniony. To ważne, bo od wskaźnika referencyjnego (WIBOR) zależy wysokość zmiennego oprocentowania Twojego kredytu.
Co daje podpisanie aneksu? Aneks określa, co bank zrobi, jeśli wskaźnik referencyjny (WIBOR) przestanie działać lub zostanie zmieniony. Dzięki temu zapewnisz sobie ciągłość w realizacji umowy kredytowej nawet w przypadku zmian dotyczących wskaźnika referencyjnego.
Co się stanie, jeśli nie podpiszesz aneksu? Jeśli wskaźnik referencyjny (WIBOR) przestanie działać i powszechnie obowiązujące przepisy prawa nie wskażą zamiennika wskaźnika referencyjnego, mogą pojawić się trudności z ustaleniem oprocentowania Twojego kredytu. Bank będzie mógł używać tylko ostatniej znanej wartości wskaźnika referencyjnego. Dlatego też zalecamy zawarcie odpowiedniego, bezpłatnego aneksu. Możesz jednak spłacić kredyt przed terminem bez dodatkowych opłat.
Jak podpisać aneks?
1. Korespondencyjnie:
Podpisz otrzymane dwa egzemplarze aneksu zgodnie ze wzorem podpisu na umowie kredytowej lub ze wzorem podpisu posiadanym przez bank,
Odeślij oba podpisane egzemplarze aneksu na wskazany adres banku,
Bank zwróci Ci podpisany egzemplarz.
2. W oddziale banku:
Aneks podpiszesz w obecności pracownika banku
Masz pytania? Skontaktuj się z oddziałem banku.
Najczęściej zadawane pytania
Aneks to dodatkowy dokument do Twojej umowy kredytowej. Określa, co bank zrobi, jeśli wskaźnik referencyjny, np. WIBOR, przestanie być dostępny lub zostanie zmieniony, tzw. plan awaryjny.
Przepisy unijne wymagają, aby banki miały plan na wypadek, gdy wskaźnik referencyjny przestanie działać. Aneks wprowadza ten plan do Twojej umowy kredytowej.
Podpisanie aneksu pozwoli Ci uregulować w umowie kredytu sposób postępowania Banku w przypadku zajścia zdarzenia określonego w planie awaryjnym. Jeśli wystąpi zdarzenie przewidziane w planie awaryjnym, postąpimy zgodnie z zapisami Twojej umowy.
Podpisanie aneksu jest dobrowolne.
Aneks zapewnia, że Twoja umowa będzie jasna, nawet jeśli wskaźnik referencyjny przestanie działać lub zostanie zmieniony. W ten sposób zagwarantujesz sobie standard postępowania banku w tych sytuacjach. Aneks uzupełnia zapisy umowy, które są wiążące dla obu stron.
Aneks wprowadzi zapisy dotyczące postępowania banku w razie problemów ze wskaźnikiem referencyjnym. Jeśli takie problemy nie wystąpią, umowa pozostanie bez zmian. Marża i inne warunki umowy nie zmieniają się.
Jeżeli nie dojdzie do istotnej zmiany sposobu wyznaczania ani do zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego mającego zastosowanie w Twojej umowie, to nic się nie stanie. Jeśli jednak wskaźnik przestanie działać i powszechnie obowiązujące przepisy prawa nie wskażą zamiennika wskaźnika referencyjnego, mogą powstać wątpliwości co do sposobu wykonania Twojej umowy kredytu. Na przykład mogą pojawić się trudności z ustaleniem oprocentowania Twojego kredytu. Bank będzie mógł używać tylko ostatniej znanej wartości wskaźnika. Dlatego też zalecamy zawarcie odpowiedniego, bezpłatnego aneksu.
Umożliwimy też przedterminową spłatę kredytu bez dodatkowych opłat.
Nie, oprocentowanie nie zmieni się, chyba że wystąpią problemy z wskaźnikiem referencyjnym. Aneks, który proponujemy, określa sposób postępowania na wypadek, gdyby wskaźnik referencyjny określony w Twojej umowie istotnie się zmienił się lub przestał być publikowany.
Taka zmiana może spowodować zarówno spadek wysokości rat, jak i ich wzrost. Jeśli wystąpią te zdarzenia, to wysokość rat może, ale nie musi się zmienić.
Raty kredytu spłacasz tak jak dotychczas.
Nie, marża kredytu pozostaje bez zmian.
Rata nie zmieni się, chyba że wystąpią problemy z wskaźnikiem referencyjnym. Wtedy wysokość rat może, ale nie musi się zmienić. Zmiana po zaprzestaniu publikacji wskaźnika referencyjnego WIBOR może spowodować zarówno spadek wysokości rat, jak i ich wzrost.
Zgodnie z załącznikiem do aneksu Twojej umowy kredytowej, jeśli obecny wskaźnik referencyjny przestanie działać, bank zastosuje inny wskaźnik określony w przepisach lub wskazany przez odpowiednie instytucje, np. Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) lub Narodowy Bank Polski (NBP).
Aneks możesz podpisać:
Korespondencyjnie - podpisz i odeślij dokumenty.
w oddziale Banku – podpisz aneks w obecności pracownika.
Za podpisanie aneksu nic nie zapłacisz.
Tak, aneks musi podpisać każdy z kredytobiorców.
Aneks obowiązuje od momentu podpisania przez obie strony tj. zarówno przez wszystkich współkredytobiorców, jak i bank.
Za aneks nic nie zapłacisz.
Tak, jeśli ma odpowiednie pełnomocnictwo.
Aneks muszą podpisać wszyscy kredytobiorcy. Mogą to zrobić korespondencyjnie albo w oddziale Banku.
Wszyscy kredytobiorcy muszą podpisać aneks w ten sam sposób.
Wszyscy kredytobiorcy muszą podpisać aneks w tym samym dniu.
Podpisanie aneksu jest dobrowolne.
Jeśli nie zdecydujesz się na podpisanie aneksu, to gdy wskaźnik nie będzie opracowywany i publikowany przez administratora wskaźnika referencyjnego oraz gdy powszechnie obowiązujące przepisy prawa nie wskażą zamiennika wskaźnika referencyjnego – oprocentowanie Twojego kredytu ustalimy na podstawie ostatniego dostępnego notowania dotychczasowego wskaźnika referencyjnego i marży ustalonej w zawartej z Tobą umowie kredytu.
Umożliwimy też przedterminową spłatę kredytu bez dodatkowych opłat.
Wskaźnik referencyjny np. WIBOR służy do ustalania m.in. zmiennego oprocentowania produktów kredytowych.
Wskaźnik referencyjny jest ustalany przez administratora wskaźnika referencyjnego. Np. administratorem wskaźnika WIBOR jest GPW Benchmark S.A.
Administrator wskaźnika referencyjnego jest niezależny od banków i innych instytucji finansowych. Jego działalność nadzoruje właściwy organ nadzoru finansowego. Administrator jest zobowiązany publikować sposób w jaki wyznacza wskaźnik oraz jego bieżącą wartość. Administrator wskaźnika wyznacza wskaźnik zgodnie z opracowaną przez siebie metodą i na zasadach wynikających z przepisów prawa. W Polsce zgody na opracowywanie w Polsce wskaźników referencyjnych stóp procentowych, w tym WIBOR udziela Komisja Nadzoru Finansowego. Na przykład administratorem wskaźnika WIBOR, pod nadzorem KNF, jest GPW Benchmark S.A. Wydanie przez KNF zezwolenia dla GPW Benchmark S.A. oznacza, że organ nadzoru finansowego uznał proces wyznaczania wskaźnika referencyjnego WIBOR za zgodny z wymogami rozporządzenia BMR. Na stronie www.gpwbenchmark.pl znajdziesz szczegóły dotyczące WIBOR, w tym:
bieżące i archiwalne wartości tego wskaźnika,
opis metody jego opracowywania oraz
procedury przyjmowania i rozpatrywania skarg dotyczących procesu jego wyznaczania.
Za istotną zmianę wskaźnika referencyjnego uznaje się zmianę, która zgodnie z art. 13 ust. 1 lit. c rozporządzenia BMR została uznana przez administratora wskaźnika referencyjnego za istotną zmianę w stosowanej metodzie wyznaczania wskaźnika.
Za zaprzestanie opracowywania wskaźnika referencyjnego uznaje się sytuację, w której zgodnie z art. 28 rozporządzenia BMR administrator wskaźnika referencyjnego zaprzestał lub zaprzestanie na stałe opracowywać i publikować dany wskaźnik referencyjny.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014, w art. 28 ust. 2.
Przez kredyt rozumiemy kredyt hipoteczny, pożyczkę hipoteczną oraz kredyt gotówkowy.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu zapewnienia Ci wygody podczas używania naszego serwisu. Więcej o polityce plików coockies